Sakızlı Muhallebilli GüllaçGecenlerde yayınladığım Akşam Yemeği Menüsü-3'te yer alan bu tatlı oldukça hafif bir lezzetti. Özellikle Ramazan sofralari için ideal bir tat olduğunu düşünüyorum.
Benim birkaç değişiklik yaptığım orjinal tarif için Misss Gibi'ye teşekkürler!

Malzemeler:

6 güllaç yaprağı(1 paketin yarısı)
1 lt. süt
1,5 su bardağı şeker
1 su bardağı iri çekilmiş ceviz

Muhallebi için:

1/2 lt. süt
1,5 çay bardağı şeker
1 yumurta sarısı
3-4 yemek kaşığı un
1 paket vanilya
3-4 adet damla sakizi
1 yemek kaşığı tereyağ

Yapılışı:

1- Sütü ve şekeri kaynatıp soğumaya bırakın.

2- Bir tencerede muhallebi malzemelerini koyup karıştırın. Ocağa koyup kısık ateşte karıştırarak pişirin. Koyulaşınca altını kapatın. Soğumaya bırakın.

3- Güllaç yapraklarını parlak yüzeyleri üste gelecek şekilde tepsiye tek tek koyun. Her birini kepçe yardımıyla sütle islatin. 3. yufkanın üzerine muhallebiyi dökün.Kalan 3 güllaç yaprağını teker teker koyup islatin.

4- Buzdolabına koyup soğutun. Dilediğiniz şekilde, narla, ceviz veya fındık kırığıyla süsleyin(Dilerseniz ara katları da ceviz/fındık kırığıyla süsleyebilirsiniz). 
Afiyet olsun.


Yorumlar

 1. Merhaba,


  Bloglar Mahallesi (http://bloglarmahallesi.com/index.html) projemiz kapsamında;

  Bloglar Listesi ve/ya Muhtarlık üyesi olduğunuz için, Bloglar Listesi ve Blog Katolog sayfalarınız, daha önceleri yaptığımız duyurularda belirttiğimiz üzere; “benim sayfamı yapmayın” demediğiniz içi hazırlandı.
  Ancak, duymamış olma olasılığına dayanarak, aşağıda da belirttiğimiz üzere istediğiniz an sayfalarınızı kaldırabiliriz.

  Bloglar Listesi Sayfanıza ulaşmak için:
  http://bloglarlistesi.blogspot.com

  BlogKatalog Sayfanızın linki :
  http://yemek.bloglarmahallesi.com/mutfaktafeyzavar.html

  Lütfen bir göz atarak;
  a) değişiklik isteklerinizi
  b) kategorisinde düzeltme gerekliyse
  c) eğer başka ketegorilerde de olması gerekliyse bunların hangileri olduğunu
  d) http://katalog.bloglarmahallesi.com/blogkatalogindex.html sayfamızdaki mevcut kategorilerden/temalardan farklı bir kategoride olduğunuza inanıyorsanız lütfen bu kategori ve/ya tema adını bildirin açalım…

  Sayfa içeriğini, arzu ettiğiniz her zaman güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.. Bu tarz istekleriniz için muhtar @ bloglarmahallesi.com adresine mail atmanız yeterlidir.

  Bizim Bloglar Mahallesi (BBM) sitesi, dolayısı ile BlogKatalog ve Bloglar Listesi henüz yapılanmasını tamamlamadı, hızla ilerliyor…Önerileriniz, yorumlarınız ile hepimizin daha rahat kullanabileceği ve okuyucunun daha fazla beğeneceği bir hale getirmek isteriz. Desteğinizle daha geniş çevrelere yayılmak isteriz…

  BBM olarak 1Ağustos 2012 tarihinde bir kampanya başlattık. Blogum SESlendi adlı bu kampanyamızın amacı değişik nedenlerden dolayı okuyamayanlar için sesli postlar hazırlamak. Detaylarına ve SESlenen bloglara/postlara Blogum SESlendi Kampanyası
  (http://etkinlikler.bloglarmahallesi.com/bbmkampanyalari.html) sayfamızdan ulaşabilirsiniz..

  Ayrıca:
  Bloglar Listesinde yer alan isimlerin bazıları, Blog Star Seçmelerinde önerilen blogların isimleri olduğundan ve listeye otomatik alındıklarından dolayı veya sehven listeye alınmış olduğundan şu soruyu da sormak gereği duyuyoruz:

  Bloglar Listesinden ve/ya Blog sayfalarından kaldırılma talebiniz var ise lütfen bildiriniz ki sayfa/larınızı kaldıralım, ama bizimle kalırsanız daha mutlu oluruz…

  Sayfa/larınızı olduğu şekliyle onaylıyorsanız, değişiklik istiyorsanız veya sayfa/larınızn tamamen kaldırılmasını istiyorsanız lütfen en kısa sürede muhtar @ bloglarmahallesi.com adresine bildirin.

  İlgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

  Bizim Bloglar Mahallesi..

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınızda isim belirtirseniz memnun olurum; böylece size vereceğim cevaplarda hitabım -Sevgili Adsız- şeklinde olmaz. Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkürler!

Popüler Yayınlar