Le Cordon Bleu EtkinliğiGeçen günlerde, La Cucina Italiana Dergisi'nin Yayın Danışmanı ve Food and Travel Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni olan sayın Ebru Eker, beni Le Cordon Bleu İstanbul etkinliğine davet ettiğinde, ne yalan söyleyeyim, çok heyecanlandım. Paris merkezli, Londra ve Madrid gibi önemli kentlerde şubesi bulunan bu aşçılık okulunda böyle bir fırsatı yakalamak, gerçekten de çok sevindirici ve heyecan vericiydi. O yüzden, hiç düşünmeden "Evet!" dedim ve uçtum İstanbul'a. Özyeğin Üniversitesi'nin Çekmeköy Kampüsü'nde bulunan bu aşçılık okulu, verdiği profesyonel eğitimi ve son derece modern tasarımıyla gerçekten dikkat çekici...

Le Cordon Bleu sınıflarından biri:  Mutfak konusunda eğitim almak isteyenlere ve de uzun veya kısa dönemli workshop'lara katılmak isteyenlere kesinlikle öneriyorum bu okulu... Temel, orta ve üstün diye adlandırılan üç derecede eğitim faaliyetleri ve sertifikaları sunan bu okul ile ilgili bilgi almak isterseniz, www.ozyegin.edu.tr/lecordonbleuistanbul web adresinden ya da 0 216 564 93 98 numaralı telefon numarasından bilgi alabilirsiniz.

Gelelim workshop'umuza... 

Workshop'umuzda  La Cucina ve Food and Travel dergilerinin davetlisi olarak, 20'ye yakın katılımcı ve bize pişirme tekniklerini ve birkaç tarifi öğreten Fransız Master şefimiz Gilles ve ona yardım eden, Le Cordon Bleu'da çalışan başka şeflerimiz de vardı (Şefimizin çok disiplinli olduğunu ve mutfakta hijyene de çok önem verildiğini de söylemeden geçmeyeyim). Herbirimize bir yemek hazırlama ve pişirme alanı ayrılmıştı: 
İ


Bize öncelikle "Ispanak Dariola, Poşe Edilmiş Yumurtalı Somon Füme ve Kaparili Kahverengileştirilmiş Tereyağı" yapmayı öğrettiler. 

Ben de, Türk damak tadına daha uygun olan bu yemeğin tarifini paylaşacağım sizlerle...

Ispanak Dariola, Poşe Edilmiş Yumurtalı Somon Füme ve Kaparili Kahverengileştirilmiş Tereyağı


Malzemeler (4 kişilik)

4 yumurta
100 gr tereyağı (Ben, yarısını kullandım)
10 gr kapari
40 g somon füme
2 dilim beyaz sandviç ekmeği
30 ml sirke
200 g ıspanak, sapları temizlenmiş ve yıkanmış
50 gr tereyağ
1 diş sarımsak
1+1/2 yumurta 
250 ml krema
60 g yumuşak tereyağ
Tuz ve biber

Yapılışı: 

Ispanaklı Mus: 

1. Benmari hazırlayın (Derince bir sütlük veya tava içerisine su koyun ve kaynatmaya başlayın). Fırını 160 dereceye ısıtın. 
2. Geniş bir tavada tereyağını kahverengileşinceye kadar ısıtın ve tavanın tabanını sarımsakla ovalayın. Ispanakları ekleyin; kendilerini bırakıp yumuşayana dek karıştırın. 3. Kremayla yumurtaları karıştırın, süzün ve çeşnileyin ve iyice karışıp özdeşlesiye kadar robottan geçirin. 4. Dariola kalıplarının içini bolca tereyağı ile yağlayın. Kalıpların içini çok sıkıştırmadan (3/4'üne kadar) ıspanaklı karışımla doldurun. 5. Kalıpları fırında benmari içerisinde, 20-40 dakika, karışım katılaşana dek pişirin. 6. Fırından alın ve kalıplardan çıkarmadN önce 5 dakika dinlendirin. Poşe Yumurta: 

1. Tencereye/ sütlüğe 6-8 cm 'yi geçmeyecek kadar koyduğunuz suyu kaynatın. 
2. Sirkeyi ekleyin ve yine kaynatın.
3. Yumurtaları teker teker fırın kaplarının içine kırın. 
4. Yumurtaları her seferinde bir tane olmak üzere tencereye/sütlüğe dökün ve ocağın altını hafiföe kaynayacak şekilde kısın (Aynı, çılbır yapar gibi). 5. Ortalama büyüklükteki bir yumurta için yaklaşık 2,5 dakika bekleyin. 

6. Pişmiş yumurtaları buzlu su küvetine alın ve soğutun. 

7. Küçük soyma bıçağınızla kenarlarına düzgün bir şekil verin. 

8. Yumurtaları metal bir tepsinin içerisine yerleştirin ve üzerlerini streç filmle kapatıp bir kenara alın. 

9. Servis ederken 1 dakika sıcak suyun içinde yeniden ısıtıp sunabilirsiniz. 


Somon füme ve kaparili kahverengileştirilmiş tereyağı 

1. Somon fümeleri 3 mm'lik küpler halinde kesin. 

2. Kaparileri soğuk suda yıkayın ve süzün. 

3. Tereyağını soğuk bir tavada köpük haline gelinceye kadar ısıtın; önce kapariyi sonra somon füme küplerini ekleyin. Kahverengileştiğinde çeşnileyip sunabilirsiniz. 


Bu yemeğin ardından da, oldukça zahmetli olan "Baharatlı Ördek Göğsü" pişirip pırasa ve sosuyla sunduk: 


Daha sonra da Master Chef Gilles tarafından workshop sertifikalarımız takdim edildi ve pişirdiğimiz yemekleri uzunca bir masanın etrafında, sohbet eşliğinde yedik. 
Bunlar da, benim pişirdiğim yemekler (Özellikle, ıspanaklı musu ve ördek göğsünü çok beğendiğimi söylemeliyim): Ve aşağıda da yemeklere başlamadan önce ve hazırlarken bendenizi görüyorsunuz: Bu güzel etkinlik için La Cucina Italiana dergisinin Yayın Danışmanı ve  Food and Travel dergisinin Genel Yayın Yönetmeni olan sayın Ebru Eker'e, La Cucina dergisinin Yazı İşleri Müdürü olan sayın Ebru Atlan'a, Le Cordon Bleu İstanbul yetkililerine  ve master şefimiz Gilles'a ve diğer tüm şeflerimize çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir gün geçirmemi, yeni teknikler öğrenmemi ve birbirinden tatlı katılımcıları tanımamı sağladılar. 


Yorumlar

Yorum Gönder

Yorumlarınızda isim belirtirseniz memnun olurum; böylece size vereceğim cevaplarda hitabım -Sevgili Adsız- şeklinde olmaz. Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkürler!

Popüler Yayınlar